Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(4)
Form of Work
Książki
(4)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(4)
Branch
Wypożyczalnia Dukla
(4)
Author
Czocher Anna (1975- )
(1)
Kochanowski Jerzy (1960- )
(1)
Kula Marcin (1943- )
(1)
Kwiatkowski Tadeusz (1920-2007)
(1)
Machcewicz Paweł (1966- )
(1)
Pałka Jarosław (1973- )
(1)
Venken Machteld (1980- )
(1)
Zalewski Krzysztof Marcin (1979- )
(1)
Year
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(2)
1989-2000
(1)
Country
Poland
(4)
Language
Polish
(4)
Subject
II wojna światowa (1939-1945)
(4)
1 Dywizja Pancerna (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie)
(1)
Okupacja niemiecka Polski (1939-1945)
(1)
Wojska pancerne
(1)
Świadomość społeczna
(1)
Źródła historyczne
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1939-1945
(4)
Subject: place
Polska
(2)
Kraków (woj. małopolskie)
(1)
Genre/Form
Antologia
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Publicystyka
(1)
Domain
Historia
(4)
4 results Filter
Book
In basket
II wojna światowa dalej fascynuje. Wśród nowych tytułów nie brak takich, których autorzy opowiadają o mniej znanych doświadczeniach ludzi z czasów wojny. Do nich należy niezwykła książka o codzienności mieszkańców Krakowa. Jest to faktycznie pierwsza praca z zakresu tej tematyki napisana przez polskiego historyka. Została ona perfekcyjnie przygotowana i napisana z myślą o Czytelniku. Wierzę, że stanie się jedną z najważniejszych pozycji książkowych ostatnich lat z zakresu dziejów XX stulecia. W pełni zasługuje na szczególne uznanie. -Prof. dr hab. Andrzej Chwalba Anna Czocher - historyk i archiwista, pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, prowadzi także zajęcia z zakresu archiwistyki na krakowskich uczelniach - Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz Uniwersytecie Pedagogicznym. Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmuje się historią społeczną Polski XX w. ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Dukla
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Jerzy Kochanowski (ur. 1960 r.), profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000-2005 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, w 2007 r. był profesorem gościnnym uniwersytetu w Moguncji, 2011-2012 stypendysta Imre-Kertész-Kolleg w Jenie. Redaktor naczelny "Przeglądu Historycznego". Autor, współautor i redaktor m.in. W polskiej niewoli. Niemieccy jeńcy wojenni w Polsce 1945-1950 (2001, wydanie niemieckie 2004); Die "Volksdeutschen" in Polen, Frankreich, Ungarn und der Tschechoslowakei. Mythos und Realität (2006); People on the Move. Forced Population Movements in Europe in the Second World War and its Aftermath (2008); Zanim powstała NRD. Polska wobec radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec 1945ľ1949 (2008); Polska-Niemcy. Wojna i pamięć (2009; również wersja niemiecka); Tylnymi drzwiami. "Czarny rynek" w Polsce 1944-1989 (2010). Zasadniczo chodzi o uzmysłowienie czytelnikowi, że kombatanci stanowią - także w wypadku polskim jedynie skromną część uczestników wojny, że "na tyłach" lub pod okupacją dzieją się rzeczy co najmniej równie ważne, a pamięć o procesach dotyczących milionów ludzi rządzi się własnymi prawami, które z realiami historycznymi często niewiele mają wspólnego. Autor nie ucieka przy tym w abstrakcyjne dywagacje wokół modnych dziś memory studies, lecz egzemplifikuje swoje argumenty bogatym materiałem źródłowym, sięgającym od klasycznych archiwaliów przez tzw. ego-dokumenty po literaturę piękną, architekturę i kształtowanie przestrzeni publicznej.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Dukla
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Przedmiotem zainteresowania Autorów są doświadczenia wojenne konkretnej grupy osób, tzw. maczkowców, czyli żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, przekazane w bezpośredniej narracji biograficznej o okresie wojny, uzupełnione o dalsze losy powojenne w dużej mierze naznaczone wojenną fazą biografii. Praca wpisuje się zatem w formułę historii mówionej, która w tym konkretnym przypadku zyskuje niejako dodatkowe znaczenie. Autorzy zdołali dotrzeć do niemal wszystkich obecnie żyjących maczkowców. W trakcie lektury dowiadujemy się, że niektórzy z narratorów już nie żyją. Tak więc opowieści biograficzne stają się tu również symbolem wymiany pokoleniowej, ostatnią formą ekspresji, używając języka Jana Assmanna, pamięci komunikacyjnej. Krótko mówiąc, Autorzy zdołali w ostatniej chwili zebrać historie życia żołnierzy gen. Maczka i już sam ten fakt czyni recenzowaną pracę niesłychanie cennym źródłem historii mówionej. [dr hab. Kaja Kaźmierska, prof. nadzw. Uniwersytetu Łódzkiego]
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Dukla
There are copies available to loan: sygn. 94(438).082 (1 egz.)
Book
In basket
Autorzy opisali w tej książce nie tylko pamięć zbiorową dotyczącą wojny, ale znacznie więcej - odsłonili obraz społeczeństwa polskiego widziany przez pryzmat dzisiejszego postrzegania II wojny światowej. Powstała w ten sposób doskonała książka, nieraz mówiąca o nas więcej niż prace poświęcone czasom obecnym. Powinna to być obowiązkowa lektura dla polityków, socjologów, a także publicystów i autorów szkolnych programów nauczania historii. Książka ta powstała na podstawie analizy materiału empirycznego będącego pokłosiem projektu badawczego "II wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego". Jest jednak czymś zdecydowanie ambitniejszym niż typowy raport z badań. Zawarte w niej teksty przedstawiają zarówno obecny stan pamięci o wojnie, jak i przemiany tej pamięci w ostatnich dziesięcioleciach. Tak szerokie ujęcie problemu pozwala czytelnikowi na samodzielną interpretację przedstawionego materiału empirycznego i stawianie własnych pytań.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Dukla
There are copies available to loan: sygn. 94(100)"1939/1945" (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again